DMTH3004LK3Q-13
Description
MOSFET N-CH 30V 21A/75A TO252-4L
DataSheet
DMTH3004LK3Q-13 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:21A (Ta), 75A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:4mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:44 nC @ 10 V
Vgs (Max):+20V, -16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2370 pF @ 15 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):107W (Ta)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)