STW30NM50N
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 500V 27A TO247-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
STW30NM50N PDF
Type Description
Series:MDmesh™ II
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:27A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:115mOhm @ 13.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:94 nC @ 10 V
Vgs (Max):±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2740 pF @ 50 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):190W (Tc)
Operating Temperature:150°C (TJ)