STL130N6F7
Description
MOSFET N-CH 60V 130A POWERFLAT
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
STL130N6F7 PDF
Type Description
Series:STripFET™ F7
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:130A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:3.5mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:42 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2600 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):4.8W (Ta), 125W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)