IXFT50N85XHV
Description
MOSFET N-CH 850V 50A TO268
DataSheet
IXFT50N85XHV PDF
Type Description
Series:HiPerFET™
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):850 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:105mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:152 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4480 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):890W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)