AONS32100
Manufacturer
Alpha and Omega Semiconductor, Inc.
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 25V 73A/400A 8DFN
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
AONS32100 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):25 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:73A (Ta), 400A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:0.73mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:1.6V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:240 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:15200 pF @ 12.5 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):6.2W (Ta), 250W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)