IPB77N06S3-09
Description
MOSFET N-CH 55V 77A TO263-3
DataSheet
IPB77N06S3-09 PDF
Type Description
Series:OptiMOS™
Package:Tape & Reel (TR)
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:77A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:8.8mOhm @ 39A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 55µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:103 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:5335 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):107W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)