STP4NB100
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 1000V 3.8A TO220AB
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
STP4NB100 PDF
Type Description
Series:PowerMESH™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:3.8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:4.4Ohm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:45 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1400 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):125W (Tc)
Operating Temperature:150°C (TJ)