NTB75N06LT4G
Description
MOSFET N-CH 60V 75A D2PAK
DataSheet
NTB75N06LT4G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:75A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:11mOhm @ 37.5A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id:2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:92 nC @ 5 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4370 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):2.4W (Ta), 214W (Tj)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)