
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HEXFET® |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| FET Type: | N-Channel |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 30 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 8.5A (Ta) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 4.5V, 10V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 22mOhm @ 4A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 1V @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 57 nC @ 10 V |
| Vgs (Max): | ±20V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 1200 pF @ 25 V |
| FET Feature: | - |
| Power Dissipation (Max): | 2.5W (Ta) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Supplier Device Package: | 8-SO |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of IRF7403PBF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
MOSFET N-CHANNEL 20V 6A SOT23-3
MOSFET P-CH 40V 60A TO252
MOSFET N-CH 30V 15A/55A TO251A
CAP CER 10000PF 500V X7R 1210
MOSFET N-CH 30V 8.5A 8SO
CAP CER 22PF 50V C0G/NP0 1206
OM5+ SIG CORE 2F 1.6MM OFNR PP