IXFV12N120P
Description
MOSFET N-CH 1200V 12A PLUS220
DataSheet
IXFV12N120P PDF
Type Description
Series:HiPerFET™, PolarP2™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.35Ohm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:6.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:103 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:5400 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):543W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)