NTB45N06LT4
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 60V 45A D2PAK
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
NTB45N06LT4 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:45A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:28mOhm @ 22.5A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id:2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:32 nC @ 5 V
Vgs (Max):±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1700 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):2.4W (Ta), 125W (Tj)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:D2PAK
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
IRL3715ZCSTRLP
IRL3715ZCSTRLP
MOSFET N-CH 20V 50A D2PAK
BSP125 E6327
BSP125 E6327
MOSFET N-CH 600V 120MA SOT223-4
AO3413L_101
AO3413L_101
MOSFET P-CH 20V 3A SOT23-3
ERA-8ARB1401V
ERA-8ARB1401V
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/4W 1206
NTB45N06LT4
NTB45N06LT4
MOSFET N-CH 60V 45A D2PAK
CTM-47-6
CTM-47-6
PEE-WEE INSULATOR VINYL BLUE
UTRA4061S2NW-001
UTRA4061S2NW-001
RF ANT 423MHZ DOME NMO BASE MT