IXFR180N085
Description
MOSFET N-CH 85V 180A ISOPLUS247
DataSheet
IXFR180N085 PDF
Type Description
Series:HiPerFET™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):85 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:180A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:7mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 8mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:320 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:9100 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):400W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)