IXKC19N60C5
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 600V 19A ISOPLUS220
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IXKC19N60C5 PDF
Type Description
Series:CoolMOS™
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:19A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:125mOhm @ 16A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 1.1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:70 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2500 pF @ 100 V
FET Feature:Super Junction
Power Dissipation (Max):-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)