TK12A60U(Q,M)
Description
MOSFET N-CH 600V 12A TO220SIS
DataSheet
TK12A60U(Q,M) PDF
Type Description
Series:DTMOSII
Package:Tube
Part Status:Last Time Buy
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:12A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:400mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:14 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:720 pF @ 10 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):35W (Tc)
Operating Temperature:150°C (TJ)