IRFS23N15D
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 150V 23A D2PAK
DataSheet
IRFS23N15D PDF
Type Description
Series:HEXFET®
Package:Tube
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:23A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:90mOhm @ 14A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:56 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1200 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):3.8W (Ta), 136W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)