FQAF22P10
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET P-CH 100V 16.6A TO3PF
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
FQAF22P10 PDF
Type Description
Series:QFET®
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:16.6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:125mOhm @ 8.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:50 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1500 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):70W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)