IRFR13N20DTRR
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 200V 13A DPAK
DataSheet
IRFR13N20DTRR PDF
Type Description
Series:HEXFET®
Package:Tape & Reel (TR)
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:235mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:38 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:830 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):110W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)