RFP4N100
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 1000V 4.3A TO220-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
RFP4N100 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:4.3A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):-
Rds On (Max) @ Id, Vgs:3.5Ohm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:120 nC @ 20 V