FQPF13N10L
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 100V 8.7A TO220F
DataSheet
FQPF13N10L PDF
Type Description
Series:QFET®
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:8.7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:180mOhm @ 4.35A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:12 nC @ 5 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:520 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):30W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)