SPP11N60CFDHKSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 600V 11A TO220-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
SPP11N60CFDHKSA1 PDF
Type Description
Series:CoolMOS™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:440mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5V @ 500µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:64 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1200 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):125W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)