STU75N3LLH6
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 30V 75A IPAK
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
STU75N3LLH6 PDF
Type Description
Series:DeepGATE™, STripFET™ VI
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:75A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:5.9mOhm @ 37.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:23.8 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2030 pF @ 10 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):60W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)