IPB023N04NGATMA1
Description
MOSFET N-CH 40V 90A D2PAK
DataSheet
IPB023N04NGATMA1 PDF
Type Description
Series:OptiMOS™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:90A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:2.3mOhm @ 90A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 95µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:120 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:10000 pF @ 20 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):167W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)