IRL1004L
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 40V 130A TO262
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IRL1004L PDF
Type Description
Series:HEXFET®
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:130A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:6.5mOhm @ 78A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:100 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:5330 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):3.8W (Ta), 200W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)