STB50NF25
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 250V 45A D2PAK
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
STB50NF25 PDF
Type Description
Series:STripFET™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:45A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:69mOhm @ 22A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:68.2 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2670 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):160W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)