STW30N20
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 200V 30A TO247-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
STW30N20 PDF
Type Description
Series:STripFET™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:30A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):-
Rds On (Max) @ Id, Vgs:75mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:38 nC @ 10 V
Vgs (Max):-
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1597 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):125W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)