STW14NM50
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 550V 14A TO247-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
STW14NM50 PDF
Type Description
Series:MDmesh™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):550 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:14A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:350mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:38 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1000 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):175W (Tc)
Operating Temperature:150°C (TJ)