AOTF12T50P
Manufacturer
Alpha and Omega Semiconductor, Inc.
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 500V 12A TO220-3F
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
AOTF12T50P PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:500mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:32 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1477 pF @ 100 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):43W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)