SPB80N03S2L05T
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 30V 80A TO263-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
SPB80N03S2L05T PDF
Type Description
Series:OptiMOS™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:4.9mOhm @ 55A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2V @ 110µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:89.7 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:3320 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):167W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)