NTB65N02R
Description
MOSFET N-CH 25V 65A D2PAK
DataSheet
NTB65N02R PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):25 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:65A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:8.2mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:9.5 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1330 pF @ 20 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):1.04W (Ta), 62.5W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)