FDD16AN08A0-F085
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 75V 9A/50A TO252AA
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
FDD16AN08A0-F085 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, UltraFET™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):75 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:9A (Ta), 50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:16mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:47 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1874 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):135W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)