SPP15P10PGHKSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET P-CH 100V 15A TO220-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
SPP15P10PGHKSA1 PDF
Type Description
Series:SIPMOS®
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:240mOhm @ 10.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.1V @ 1.54mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:48 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1280 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):128W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)