IXFC110N10P
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 100V 60A ISOPLUS220
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IXFC110N10P PDF
Type Description
Series:HiPerFET™, PolarHT™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:60A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:17mOhm @ 55A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:110 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:3550 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):120W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)