IXFH58N20Q
Description
MOSFET N-CH 200V 58A TO247AD
DataSheet
IXFH58N20Q PDF
Type Description
Series:HiPerFET™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:58A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:40mOhm @ 29A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:140 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:3600 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):300W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)