IXFP14N60P3
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 600V 14A TO220AB
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IXFP14N60P3 PDF
Type Description
Series:HiPerFET™, Polar3™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:14A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:540mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:25 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1480 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):327W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)