IRFS41N15DPBF
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 150V 41A D2PAK
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IRFS41N15DPBF PDF
Type Description
Series:HEXFET®
Package:Tube
Part Status:Discontinued at Digi-Key
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:41A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:45mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:110 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2520 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):3.1W (Ta)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)