IPP70P04P409AKSA1
Description
MOSFET P-CH 40V 72A TO220-3
DataSheet
IPP70P04P409AKSA1 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:72A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:9.4mOhm @ 70A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 120µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:70 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4810 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):75W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)