SUD50N10-18P-GE3
Manufacturer
Vishay / Siliconix
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 100V 8.2A/50A TO252
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
SUD50N10-18P-GE3 PDF
Type Description
Series:TrenchFET®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:8.2A (Ta), 50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:18.5mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:75 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2600 pF @ 50 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):3W (Ta), 136.4W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)