PSMN013-30LL,115
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 30V 21A 8DFN
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
PSMN013-30LL,115 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:21A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:13mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.15V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:12.2 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:768 pF @ 15 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):41W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)