2SK066500L
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 20V 100MA SMINI3-G1
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
2SK066500L PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:100mA (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:50Ohm @ 20mA, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:-
Vgs (Max):8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:-
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):150mW (Ta)
Operating Temperature:150°C (TJ)