FQU5N50TU
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 500V 3.5A IPAK
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
FQU5N50TU PDF
Type Description
Series:QFET®
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:3.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.8Ohm @ 1.75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:17 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:610 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):2.5W (Ta), 50W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)