RJK4007DPP-M0#T2
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 400V 7.6A TO220FL
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
RJK4007DPP-M0#T2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):400 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:7.6A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:550mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:-
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:24.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:850 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):32W (Tc)
Operating Temperature:150°C (TJ)