NTB45N06G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 60V 45A D2PAK
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
NTB45N06G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:45A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:26mOhm @ 22.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:46 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1725 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):2.4W (Ta), 125W (Tj)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)