IPB08CN10N G
Description
MOSFET N-CH 100V 95A D2PAK
DataSheet
IPB08CN10N G PDF
Type Description
Series:OptiMOS™
Package:Tape & Reel (TR)
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:95A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:8.2mOhm @ 95A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 130µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:100 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:6660 pF @ 50 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):167W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)