DMN10H220LQ-13
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 100V 1.6A SOT23-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
DMN10H220LQ-13 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:1.6A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:220mOhm @ 1.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:8.3 nC @ 10 V
Vgs (Max):±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:401 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):1.3W (Ta)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)