R8001CND3FRATL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 800V 1A TO252
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
R8001CND3FRATL PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:1A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:8.7Ohm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:7.2 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:60 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):36W (Tc)
Operating Temperature:150°C (TJ)