MMIX1F230N20T
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 200V 168A 24SMPD
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
MMIX1F230N20T PDF
Type Description
Series:GigaMOS™, HiPerFET™, TrenchT2™
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:168A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:8.3mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:378 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:28000 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):600W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)