NVHL050N65S3HF
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 650V 58A TO247-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
NVHL050N65S3HF PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SuperFET® III
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:58A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:50mOhm @ 29A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5V @ 1.7mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:119 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4880 pF @ 400 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):403W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)