CMS75P06CT-HF
Manufacturer
Comchip Technology
VIGOR # :
Description
MOSFET P-CH 60V 75A TO220AB
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
CMS75P06CT-HF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:75A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):-
Rds On (Max) @ Id, Vgs:9.5mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:141 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:8620 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):2W (Ta), 183W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)