IRL60SC216ARMA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 60V 324A TO263-7
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IRL60SC216ARMA1 PDF
Type Description
Series:StrongIRFET™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:324A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.5mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:218 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:16000 pF @ 30 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):2.4W (Ta), 375W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)