DMP2005UFG-7
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
MOSFET P-CH 20V 89A POWERDI3333
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
DMP2005UFG-7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:89A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):1.8V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:4mOhm @ 15A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:900mV @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:125 nC @ 10 V
Vgs (Max):±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4670 pF @ 10 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):2.2W (Ta)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)